Ludhiana, Punjab
GST No. 03AHFPB0777K2ZJ
Call 08047662257 77% Response Rate
Send Enquiry
| Max Sheet Width | 0-200 mm |
| Shape | standard unistrut |
| Material | H.R |
| Brand | JUGMUG |
| Automation Grade | Automatic |
| Job Thickness | 1-2 mm,2-3 mm |
| OEM Service | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | universal |
| Cutting Type | Hydraulic |
| Number Of Forming Stations | 20 |
| Thickness | 12 to 14 mm |
| Length | 6-8 feet |
Additional Information:
View Complete details
| Max Sheet Width | 100-150 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic, Automatic |
| Job Thickness | 0.5 mm |
| Power | 8-10 kw |
| Brand | JUGMUG |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Max Sheet Width | 0-200 mm |
| Cutting Type | Hydraulic |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Forming Stations | 15 |
| Job Thickness | 1-2 mm |
| Voltage | depend on country power source |
'JUGMUGrollforming' has rich experience in storage roll forming solutions and have wide range of products,
this diagonal strut channel used in pallet storage system that greatly improves its beam load capacity, this mill capable to produce variable width strut channel with the same mill and tools,
thanks to exclusive 'JUGMUG split spacer' design that allows strut width changeover within minutes without making any additional tools or removing operator side stand,
custom roll forming also available on request,
Additional Information:
View Complete details